Öğr. Üyesi Dr. Aylin GÜNEŞ   KONTRASEPTİF İMPLANTLAR

Kontraseptif implant subdermal yerleştirilir ve bir etilen vinil asetat kopolimer deri çevrili etonogestrel ihtiva eden bir etilen vinil asetat kopolimer çekirdeğinden oluşur. Etilen vinil asetat kopolimer 3 yıllık bir süre boyunca etonogestrelin kontrollü serbest bırakılması için izin verir. Etonogestrel desogestrelin aktif metabolitidir. Tek çubuklu implant, 4 cm uzunluğunda ve 2 mm çapındadır ve tek kullanımlık steril aplikatör ile paketlenmiştir. Lateks içermez ve radyo opak değildir.

İmplantın etkisinde birincil mekanizma yumurtlamayı baskılamasıdır. Ek kontraseptif etkinliği servikal mukus ve endometriyal tabakanın değişmesidir. Kontraseptif implantlar %0.05’lik gebelik oranı ile geri dönüşümlü korunma yöntemlerinden en etkili olanıdır.

 

İmplant yerleştirildikten sonra, âdet kanaması düzeninde değişiklikler ve amenore veya seyrek, sık sık ya da uzun süreli kanamalar olabilir. Diğer bildirilen yan etkiler gastrointestinal sıkıntılar, baş ağrısı, akne, göğüs ağrısı, vajinit ve kilo alımıdır.

 

 

 

 

 

 

İmplanon kontaendiksyonları:

Gebelik, tromboz veya tromboembolik bozukluklar, benin veya malin hepatik tümörler, aktif karaciğer hastalıkları, tanı konulmamış anormal genital kanama, meme kanseri hikayesi.

   Etiketler:   KONTRASEPTİF İMPLANTLAR 
Öğr. Üyesi Dr. Aylin GÜNEŞ kişisel web sitesine hoşgeldiniz...
Sitemizdeki bilgiler sadece sizi aydınlatmak içindir. Herhangi bir sağlık sorununuzda mutlaka hekime başvurunuz.
Aylin Güneş - DoktorTakvimi.com
Copyright 2016 Astek Bilişim Hizmetleri Tüm Hakkı Saklıdır.